Cât costă alimentele în Tenerife?
În videoclipul devenit viral, tânăra a prezentat fiecare produs cumpărat și prețul aferent. Printre alimentele achiziționate se numără:
1 kg de orez – 2,25 euro
Caserolă de zmeură – 2,71 euro
1 kg de banane – 1,60 euro
500 g roșii cherry – 1,30 euro
Iaurt grecesc – 2,40 euro
Apă de cocos 100% naturală – 2,60 euro
400 g somon – 8,65 euro
Guacamole – 1,75 euro
Mortadella – 3 euro
Sardine – 1,45 euro
12 ouă – 2,65 euro
600 g creveți – 7,20 euro
1 kg scoici – 3,80 euro
Set de iaurt cu fructe – 1,70 euro
2 kg mandarine – 3,80 euro
Set cu șase beri – 3,70 euro
Reacțiile internauților: „Fix ca în România!”
Videoclipul a generat o avalanșă de comentarii din partea utilizatorilor, care și-au exprimat surprinderea față de prețurile din Tenerife. Mulți au subliniat că prețurile sunt similare sau chiar mai mici decât în România. „Fix aceleași prețuri ca la noi” și „Mai ieftin decât în România” sunt doar câteva dintre reacțiile celor care au urmărit videoclipul.
În timp ce unii consideră că alimentele sunt accesibile în Tenerife, alții au atras atenția asupra faptului că prețurile pot varia în funcție de sezon și de zona în care sunt făcute cumpărăturile. Totuși, comparația făcută de româncă a demonstrat că insulele spaniole pot oferi alternative avantajoase chiar și pentru cei care sunt obișnuiți cu piața din România.
Această descoperire i-a făcut pe mulți să se întrebe: este posibil ca unele produse să fie mai ieftine într-o destinație turistică de top decât în propria țară?
@henivitca Ce părere aveți? ☀️☀️☀️ #vacanta #tenerife #spain #traveltiktok #cluj #romania #mercadona ♬ original sound - Heni Vîtca 🌴